fb-analytics

Freedom. Responsibility. Truth.

cover image

Od petka-Kćerka iz Minhena pošalje roditeljima novac, banka ga na neodređeno zadrži na dodatnim provjerama. Sin iz Amerike uplati pomoć porodici, transfer putuje sedmicama. Mala firma iz Zenice ili Gradačca ugovori posao s partnerom iz Austrije, a uplata na neodređeno vrijeme zapne u beskrajnoj birokratiji.

Nego, hoće li Trojka, HDZ i SNSD u petak razviti evropske zastavice ispred institucija, pustiti "Odu radosti" i nazdraviti još jednom “velikom uspjehu“? Red je prije raspusta. Za ovakav rezultat ipak treba znanja.“



U petak Bosna i Hercegovina dobija novu međunarodnu diplomu. Na njoj neće pisati da smo kandidat za Evropsku uniju, da smo lider reformi ili da smo napravili historijski iskorak prema Eu i NATO integracijama. Pisaće da smo zemlja povećanog finansijskog rizika, država koju Moneyval vraća na sivu listu zbog ozbiljnih nedostataka u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma.

Hoće li biti svečanost, vlasti drage?

Kako smo od pustih obećanja (p)ostali problem?

Hoće li Trojka, HDZ i SNSD razviti evropske zastavice ispred institucija, pustiti "Odu radosti" i nazdraviti još jednom “velikom uspjehu“? Red je prije raspusta. Toliko su mjeseci uvjeravali građane da se krećemo prema Briselu, a uspjeli su nas dovesti do toga da nas banke i finansijske institucije širom svijeta posmatraju kao problem iz neke afričke kolonije.

Za ovakav rezultat ipak treba (ne)znanja.

Građani će vrlo brzo saznati šta znači ova siva lista. Kćerka iz Minhena pošalje roditeljima novac, banka ga zadrži na dodatnim provjerama. Sin iz Arizone uplati pomoć porodici, transfer putuje sedmicama. Mala firma iz Zenice ili Gradačca ugovori posao s partnerom iz Austrije, a uplata na neodređeno vrijeme zapne u beskrajnoj birokratiji. Investitor iz Italije pročita izvještaj, zatvori fasciklu i novac odnese u Sloveniju, Crnu Goru ili Hrvatsku. Krediti postanu skuplji, osiguranje rizičnije, međunarodne transakcije sporije.

Sve to zbog države i njenih vlasti koja tri decenije nisu u stanju usvojiti i provesti elementarna pravila finansijske transparentnosti.

Onda se pojave dežurni optimisti i objasne kako je riječ o “tehničkom pitanju“.
Naravno da nije i naravno da je to laž!

Svaka međunarodna finansijska institucija ima jednu jednostavnu logiku: Ako država ne zna ko joj je stvarni vlasnik firmi, ako godinama odgađa zakone o oduzimanju nezakonito stečene imovine i ako reforme donosi tek kada joj nož dođe pod grlo, toj državi se vjeruje koliko i prevarantu koji vas uvjerava da je upravo navodno krenuo vraćati dugove.

A ko nas je doveo dovde?

Upiranje prstom dok građani ispaštaju

Trojka će pokazivati prstom prema HDZ-u.
HDZ će pokazivati prema komplikovanom ustavnom sistemu i Trojki.
SNSD će pričati da je Republika Srpska svoj dio posla završila.
Svi zajedno će pronaći deset krivaca prije nego što pogledaju vlastite potpise na odlukama, budžetima i pustim obećanjima.

Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine-mrtvo slovo na papiru

U cijeloj priči posebno bode oči jedan podatak. Jedan od ključnih razloga za povratak na sivu listu jeste činjenica da Federacija BiH nije uspostavila registar stvarnih vlasnika pravnih lica. Ministarstvo pravde Federacije, kojim rukovodi kadar HDZ-a Vedran Škobić, nije završilo posao koji je bio poznat godinama i koji je morao biti završen. Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine ostao je mrtvo slovo na papiru. Vlast se probudila tek kada je Moneyval već zaključio izvještaj.

To podsjeća na lošeg učenika koji u junu traži dodatni rok jer je u maju otkrio da školska godina ima kraj-u junu.

I sada će svi oni istim građanima pričati o evropskim integracijama.
Koliko puta smo slušali da je Bosna i Hercegovina napravila “historijski iskorak“?
Koliko puta su se ministri fotografisali pod plavom zastavom sa žutim zvjezdicama? Koliko puta su obećavali reformsku energiju, novu dinamiku, ubrzani put i evropski zamah?

Od tog zamaha ostala je još jedna međunarodna oznaka rizika.
Najgore u cijeloj priči ipak nije sama siva lista.
Najgora je ravnodušnost političke klase, koja se više niti ne trudi da pojasni svoj i građanski pad.
Niko neće podnijeti ostavku.
Niko neće priznati da je zakazao.
Niko neće reći: Ljudi, zbog našeg nerada vaša firma će skuplje poslovati, vaša djeca ili roditelji će teže primati novac iz inostranstva, država će biti manje privlačna investitorima.

Umjesto toga slušaćemo dobro poznatu predstavu u kojoj svi govore o evropskoj budućnosti, dok sadašnjost tone u birokratiju, korupciju i politički amaterizam.
Bosna i Hercegovina odavno nema problem sa zakonima. Ima problem sa ljudima koji ih pišu samo kada im međunarodne institucije zaprijete sankcijama ili sramotom. Ima problem sa ministrima kojima je važniji raspored stranačkih kadrova nego raspored reformi. Ima problem sa koalicijom koja evropski put koristi kao slogan, a vlast kao sistem raspodjele plijena.
Siva lista zato nije kazna.
Siva lista je njihovo, a i naše ogledalo.

Još jednom HVALA!

U njemu se vidi država u kojoj se mjesecima raspravlja o nacionalnim tenzijama,
zastavama, deklaracijama i imaginarnim ugrozama, dok elementarni poslovi stoje zaključani u ladicama ministarstava.
I zato, za kraj, zaista treba zahvaliti državnim vlastima.
Hvala vam što ste Bosnu i Hercegovinu ponovo predstavili svijetu kao finansijski sumnjiv, trećerezredni prostor.
Hvala vam što će građani, dijaspora i privreda plaćati cijenu vaše nesposobnosti.
Hvala vam što ste evropske zastavice pretvorili u dekor iza kojeg se gomilaju neispunjena obećanja.
Hvala vam što ste još jednom dokazali da je u ovoj zemlji mnogo lakše završiti na međunarodnoj sivoj listi nego završiti jedan jedini posao za koji ste plaćeni.

You can find this article on:

publisher
wave
frame

Information

Categories